Ajurweda – pradawna nauka o zachowaniu zdrowia. Jest najstarszym na świecie systemem medycyny naturalnej, który powstał w Indiach przed 3000 lat- pomaga osiągnąć zdrowie, pomyślność i harmonię za pomocą bezpiecznych i skutecznych technik wykorzystujących lecznicza moc ziół, olejków, naturalnej żywności, medytacji i masażu.
Ostatni aspekt tego holistycznego podejścia- masaż, w Polsce został odebrany wyjątkowo pozytywnie. Coraz częściej możemy spotkać miejsca, w których oferowane są nam masaże ajurwedyjskie. O ich dobroczynnych właściwościach dowiedziało się już wiele osób. W naszym gabinecie No8 Jasło oferujemy szeroki zakres masaży, m.in.: Pinda Sweda, Kati Vasti, Shiroabhyanga.
Masaże ajurwedyjskie działają na poziomach psychicznym, fizycznym i duchowym. A dobierane są na podstawie trzech typów psychofizycznych tzw. dosz- vata, pitta, kapha, są one kombinacją pięciu podstawowych żywiołów: przestrzeni, powietrza, wody, ognia i ziemi. Twój układ psychofizyczny określa bardzo wiele cech- budowę ciała, osobowości, a nawet relacje z innymi ludźmi
Czym różni się masaż ajurwedyjski od innych masaży?
W zależności od tego jaką doszą jesteś, na ciało aplikuje się specjalne oleje odpowiadające właśnie twojemu indywidualnemu typowi. Olej sezamowy jest najważniejszym olejem stosowanym w Ajurwedzie. Masaż wykonany z użyciem tegoż oleju wspaniale nawilża, odżywia i wzmacnia ciało. Rozgrzany olej sezamowy ma zdolności przenikania głęboko przez skórę, dlatego działa nie tylko bezpośrednio na ciało, ale dociera również do tkanki łącznej, odżywia i smaruje nasze stawy, kości, tonizuje mięśnie. Zawiera w swoim składzie witaminę K, która bierze udział w tworzeniu się tkanki kostnej, posiada również witaminę A, C, E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Stąd też o oleju sezamowym mówi się, że jest eliksirem młodości. W gabinecie No8 Kołaczyce zadbamy o Twoją piękną skórę.
Masaże ajurwedyjskie mają działanie lecznicze, dlatego polecane są osobom zmagającym się z bólami stawów, zwłaszcza artretyzmem, reumatyzmem. Tutaj szczególną rolę odgrywają takie zabiegi jak: Janu Vasti, Abhyanga, Udarvtanam. Ciepły olej działa kojąco na układ nerwowy, dlatego eliminuje napięcia psychosomatyczne, z którymi świetnie radzi sobie Shirodhara, Pinda Sweda, Ratnaabhyanga. Ciepło doskonale sprawdza się również w bólach kręgosłupa, rwie kulszowej, tutaj z kolei sprawdzi się Kati Vasti czy Upanhasvedam. Jeśli zmagasz się z powyższymi dolegliwościami doskonałym rozwiązaniem jest masaż w Jaśle No8 – Gabinet masażu spa no8 | Masaż Ajurwedyjski i orientalny Jasło lub automasaż wykonany w zaciszu swojego domu.
Masaż z użyciem olejów, można wykonać własnoręcznie w ciągu zaledwie dziesięciu minut, oddziałując uspokajająco na system nerwowy, zwiększając umysłową i emocjonalną koncentrację. To bardzo proste. Jeśli cierpisz na bezsenność wystarczy, że wetrzesz w stopy niewielką ilość oleju sezamowego lub masła glee. Masuj każdą stopę około 5 minut, poświęcając szczególną uwagę spodnim częściom stóp. Zakończ masaż wytarciem stóp chłodną szmatką. Wcieranie oleju w głowę oraz całe ciało działa nie tylko kojąco, ale przyczynia się również do psychicznej odporności na stres. Oczywiście wszystko zależy od tego jak często będziesz to robił. Najlepiej byłoby, gdyby Abhyanga– czyli masaż z użyciem olejów, wykonany został rano jako część praktyk ajurwedyjskich. Niech ten zdrowy nawyk wejdzie Ci w krew!
Do masażu użyj nierafinowanego oleju sezamowego tłoczonego na zimno, możesz również zastosować oliwę z oliwek lub olej kokosowy. Najlepszym miejsce do wykonania masażu jest łazienka, gdyż z pewnością nie unikniesz kapiącego na podłogę oleju ( podłóż coś co zabezpieczy daną powierzchnię). Przygotuj około ćwierć szklanki oleju, następnie podgrzej olej w podgrzewaczu lub na kuchence do temperatury komfortowej dla Twojego ciała.
Rozpocznij masaż od głowy. Wetrzyj mniej więcej jedną łyżkę oleju w skórę głowy, używając do tego dłoni, nie opuszków. Zataczaj energiczne koła wcierając olej w skórę. Następnie przejdź do twarzy, szyi i dekoltu. Na czole wykonuj posuwiste ruchy, szczególna uwagę zwróć na okolicę skroni (szczególnie kojące dla Vata), tutaj ruch powinien być kolisty i skierowany ku uszom. Sięgnij do tyłu i masuj górną część pleców i kręgosłupa i oraz tylną część ramion. Posuwaj się w stronę ramion i rąk. Wzdłuż długich kości ruchy powinny być posuwiste do przodu i do tyłu , a na stawach ruchy koliste. Zwolnij ucisk nieco na klatce piersiowej i brzuchu. Mostek masuj delikatnie w górę i dół, a przy masażu piersi i brzucha stosuj ruchy okrężne. Sięgnij do tyłu i masuj plecy tak wysoko jak dostaniesz. Schodząc na nogi wykonuj ruchy mocniejsze, okolice kolan i stawów skokowych pamiętaj opracuj kolistymi ruchami, wzdłuż długich kości ponownie ruchy długie, posuwiste. Na koniec wykonaj masaż stóp, poświęć im szczególną uwagę ze względu na ich ważny aspekt refleksologiczny. Energicznie masuj spodnią część całą dłonią oraz pięścią, okolice górną masuj opuszkami.
Po zakończeniu masażu jeśli masz możliwość pozostaw olej na skórze, aby jego właściwości przeniknęły w głąb skóry, mięśni i stawów. Jeśli nie masz takiej możliwości weź prysznic po masażu. Zapraszamy do odwiedzenia No8 – Gabinetu Masażu Ajurwedyjskiego Krosno.
Rady zdrowotne
- Najlepsze rezultaty uzyskuje się używając oleju „zakonserwowanego”, czyli podgrzanego do temperatury 100 ° C. Możesz wykonać to wcześniej i odłożyć olej do lodówki, natomiast wykonując masaż wykorzystać jedynie taką ilość jaką zużyjesz.
- Masaż powinien trwać od 10 do 15 min.
- Poświeć więcej czasu na głowę i stopy niż na resztę ciała.
- Jeżeli nie masz czasu na pełny masaż możesz wykonać mini masaż 2,3-minutowy skupiając się na głowie i stopach.
To wszystko! Wykonaj taki automasaż już dziś i postaraj się być systematycznym. Twoje ciało będzie Ci wdzięczne.
–
Bibliografia: Peter Anselmo, dr James S. Brooks: Ajurweda. Droga do pełni zdrowia Partap Chauhan: Ajurweda. Droga do doskonałego zdrowia.